Przejdź do głównej zawartości

Komórki przenośnikowe

Komórki przenośnikowe
To komórki miękiszowe ze ścianami po stronie wewnętrznej posiadającymi wyrostki lub fałdy. Jest to tzw. labirynt ściennyczyli miejsce zwiększonego kontaktu między plazmolemmą a ścianą komórkową. Jest to styk przenośnikowy. Wyrostki mogą być tu cylindryczne, fałdy proste lub rozgałęzione, mogą łączyć się ze sobą, mogą wystawać wgłąb komórki nawet do połowy.
Mają one charakter ściany wtórnej. Są tu kanaliki dla migracji wody i substancji w niej rozpuszczonych.
Protoplast komórki przenośnikowej ma dobrze mitochondria. Plazmolemma wyrostów odznacza się silną aktywnością pompowania, zachodzi tu transport. W stykach nie występują plasmodesmy.

Należy zaznaczyć, że parenchyma jest wszędobylska. Występuje w protoksylemie, suspensorach, przy najdrobniejszych żyłkach liścia, pośredniczy między pochwą miękiszową a włóknami przewodzącymi. Miękisz tworzy pochwę, rozdziela 2 obszary: zewnętrzny i wewnętrzny: endoderma, egzoderma, miękiszowe pochwy wiązkowe, pochwy komórek Fi [Φ].

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.