Przejdź do głównej zawartości

Kolejna nieprzespana noc to o krok bliżej do zawału serca



Bezsenność dotyka co trzecią osobę na świecie. W Polsce podobnie, w 2000 roku 34% społeczeństwa cierpiało na tę przypadłość. Niestety w ciągu ostatnich lat liczba ta wzrosła. Dla co dziesiątego Polaka jest to zaburzenie przewlekle. Zostało zadanych wiele pytań dotyczących przyczyn bezsenności i są one powszechnie znane. Aktualnie dowiedziono jakie fatalne może mieć ona skutki, poza oczywistym przemęczeniem oraz skłonnością do popadania w depresję.

Naukowcy z Tajwanu odkryli korelację pomiędzy występowaniem bezsenności a zawałami serca i udarami mózgu. Eksperyment polegał na przebadaniu i monitorowaniu stanu zdrowia 43 000 osób w wieku 45+, w tym 10 871 przypadków z rozpoznaną bezsennością. Badania prowadzono przez 4 lata. W tym czasie doszło do 424 ataków serca i 3 307 udarów u osób z “grupy bezsenności”.
Oznacza to, że choroby te dwukrotnie częściej dotykają osoby źle sypiające, niż te, których organizmy bez zarzutów poddawane są cyklom dobowym. Spowodowane jest to wpływem braku snu na podwyższenie ciśnienia krwi i wzmożenie akcji serca.

Zasugerowano dodanie zaburzeń snu do listy modyfikowalnych czynników wpływających na występowanie chorób serca. Na liście tej znajdują się już: niewłaściwa dieta, otyłość i palenie. Ponadto niektórzy niezależni badacze opowiadają się za włączeniem w wywiad lekarski obowiązkowego pytania o stopień wysypiania się pacjenta. Jest to bowiem niezwykle istotna informacja, ukierunkowująca na wybór odpowiednich badań kontrolnych. Zaznaczono również fakt, iż lekarze powinni częściej zalecać terapie behawioralne, stosowanie metod medycznych lub psychologicznych poprawiających jakość snu, by zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u swoich pacjentów.


red. Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://www.independent.co.uk , http://www.who.int 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.